Kiedy zacząć przygotowania do pierwszego tańca?

Pierwszy taniec – wyjątkowy i niepowtarzalny element wesela. Chwila, w której państwo młodzi po raz pierwszy tańczą jako małżeństwo. Wiele par planuje go jako efektowny pokaz, ale także zbliżające ich doświadczenie. Chcą, żeby wspomnienia o tej wyjątkowej chwili pozostały z nimi na jak najdłużej, a sam moment był idealny. Jednak żeby tak się stało, należy odpowiednio wcześnie rozpocząć przygotowania.

Dlaczego warto myśleć o nauce pierwszego tańca z wyprzedzeniem?

Planowanie pierwszego tańca na weselu często odkłada się na dalszy plan, co jest zrozumiałe w kontekście poważnych spraw i decyzji związanych z organizacją ceremonii czy wyborem menu. Ale jako doświadczeni instruktorzy tańca, chcemy podkreślić: odpowiednie przygotowanie do pierwszego tańca, to klucz do sukcesu. Dlatego warto zacząć myśleć o tym nawet na kilka miesięcy przed weselem. Dzięki temu łatwiej będzie zaplanować regularne sesje, zredukować stres i dopiąć wszystkie związane z tym sprawy na ostatni guzik. Pozwoli Wam to upewnić się, że ten moment będzie taki, jakim go sobie wymarzyliście.

Wybór muzyki i choreografii – im wcześniej, tym lepiej

Nie możemy zacząć tańczyć, jeśli nie wiemy do czego. Wybór odpowiedniej muzyki i choreografii to fundament, na którym będziemy budować cały harmonogram nauki. Nie jest to łatwe zadanie, tym bardziej, warto pamiętać, że pierwsze tygodnie często weryfikują, czy podjęte w tym zakresie decyzje były dobre. Wybranie odpowiedniego utworu i dopasowanie do niego ruchów jest kluczowe dla waszej synchronizacji na parkiecie. Jeżeli zastanawiacie się jaką piosenkę wybrać przedstawiamy nasze TOP 10 piosenek polskich i zestawienie zawierające propozycje piosenek zagranicznych.

Dlatego też zalecamy zastanowić się nad tym nawet na rok przed ceremonią, chociaż w wielu przypadkach okres 6 miesięcy jest zazwyczaj w pełni wystarczający. Pamiętajcie tylko, żeby pierwsze próby przeprowadzić możliwie jak najszybciej, w razie gdyby okazało się, że piosenka lub układ nie są dla Was odpowiednie. Wtedy zostanie Wam mnóstwo czasu na zmianę decyzji. A w przypadku gdy decydujecie się na wybór trudniejszej choreografii będziecie mieli czas na perfekcyjne wyszlifowanie układu.

Czas trwania nauki: instruktor czy nauka online?

Obecnie macie wiele możliwości rozpoczęcia nauki pierwszego tańca – od tradycyjnych lekcji z instruktorem, po kursy online. Każda z tych opcji ma swoje plusy i minusy związane między innymi z harmonogramem. Kluczowe jest więc zastanowienie się odpowiednio wcześnie, na jaką opcję się decydujecie.

Kursy online są bardziej elastyczne i dostępne, łatwiej więc będzie Wam zaplanować najbardziej dogodne dla siebie pory treningów. W ich wypadku nie musicie również tracić czasu na dojazdy do szkoły tańca, oszczędzacie też pieniądze. Wykupienie całego kursu online jest porównywalne cenowo z jedną godziną indywidualnych zajęć z instruktorem. Taki wybór daje też stały dostęp do wszystkich materiałów, więc samodzielnie decydujecie o tempie nauki i możecie w dowolnej chwili wrócić do poszczególnych lekcji.

Nauka z instruktorem daje możliwość otrzymania indywidualnych wskazówek. Macie też możliwość wybrania nietypowej piosenki i możecie mieć wgląd w to jak Wasza choreografia będzie wyglądała. Wymaga jednak regularnego planowania zajęć w określonych godzinach. W natłoku spraw związanych ze ślubem, dla wielu osób może być nieco przytłaczająca. Dodatkowym minusem jest przy tym cena i konieczność wykupienia co najmniej 5 godzin zajęć, a w przypadku trudniejszych choreografii – nawet 10. Tym samym ostateczny koszt może dziesięciokrotnie przewyższyć cenę kursu online.

Wpływ trudności układu na harmonogram ćwiczeń

Nie każdy układ taneczny wymaga tych samych umiejętności i czasu poświęcanego na jego naukę. W grę wchodzą również indywidualne predyspozycje. Jeżeli chcecie postawić na coś bardziej skomplikowanego i nie macie wcześniejszego doświadczenia tanecznego, zalecamy zacząć treningi co najmniej pół roku przed ślubem. Tak naprawdę im wcześniej, tym lepiej. Pozwoli Wam to opanować wymagającą choreografię i poczuć się nieco pewniej podczas pierwszego tańca. Pamiętajcie, że trudniejsze układy wymagają dobrej techniki, a także sprawności fizycznej. Taki czas da Wam więc szanse na dopracowanie swoich umiejętności.

Natomiast w przypadku prostego układu, 2-3 miesiące mogą być jak najbardziej wystarczające. Po tym jak ocenicie swoje realne możliwości proponujemy też dodać do przewidywanego czasu kilka dodatkowych tygodni. W końcu wiele w tym okresie się dzieje, więc lepiej dmuchać na zimne i niepotrzebnie nie nakładać na siebie dodatkowej presji. Wśród naszych układów na pewno znajdziecie odpowiedni dla siebie, a my w materiałach przeprowadzimy Was przez wszystkie etapy nauki. Omówimy figury, kroki i technikę, a to wszystko w sposób, dzięki któremu na czas dopracujecie swoją choreografię pierwszego tańca.

Intensywność i częstotliwość treningów

Organizacja wesela to intensywny okres więc trudno znaleźć w nim czas na wszystko. Nie polecamy więc długich i bardzo częstych sesji. Nie tylko mogą one być wykańczające, ale o wiele łatwiej w takich sytuacjach o frustrację zamiast zabawy, a w najgorszych przypadkach nawet o kontuzje. Dlatego, jeśli zaczniecie naukę odpowiednio wcześnie, treningi 1-2 razy w tygodniu wystarczą, żeby nauczyć się podstaw i nie narzucić sobie zbyt dużego obciążenia. Możecie też ćwiczyć fragmenty układu kiedy macie wspólną wolną chwilę i chcecie zrobić coś razem – taka nauka to czysta przyjemność i nie wiąże się z presją.

Co jeśli zapomnieliśmy o nauce tańca?

Czasami w natłoku przygotowań łatwo zapomnieć o pierwszym tańcu i nauka odbywa się na ostatnią chwilę. Co wtedy? Na pewno nie warto panikować. Skupcie się na prostym układzie i jeżeli macie możliwość, zwiększcie częstotliwość treningów. Najważniejsze jest jednak to, abyście pamiętali, że koniec końców, to taniec, a co za tym idzie ma być dobrą zabawą i Waszym momentem. Nawet pogubione kroki, niepełny układ czy bardzo uproszczona choreografia nie powinny wpływać na Waszą radość z tej chwili.

Ale żeby upewnić się, że mimo wszystko Wasz pierwszy taniec się uda, przygotowaliśmy kilka choreografii LAST MINUTE. Stworzyliśmy je tak, aby dało się je opanować w bardzo krótkim czasie – nawet tygodnia, czego nie polecamy, ale wiemy, że niektóre sytuacje tego wymagają. Możecie więc zdecydować się na nasz najprostszy układ: Hallelujah. To wolna i romantyczna choreografia, która idealnie sprawdza się na pierwszy taniec. Jeśli natomiast wolicie coś bardziej dynamicznego, dobrym wyborem będzie radosne, energetyczne i łatwe do opanowania Stumblin’ In.

Podsumowując: zacznijcie wcześniej i nie panikujcie

Pierwszy taniec to więcej niż tylko kilka minut na parkiecie. To wyjątkowy moment, który zostanie z Wami na lata, więc warto się do niego przygotować. Dlatego zacznijcie myśleć o nim z dużym wyprzedzeniem, uwzględniając wszystkie elementy wpływające na czas trwania nauki: od muzyki, przez choreografię, aż po intensywność treningów. I pamiętajcie, w przypadku trudności zawsze możecie skorzystać z profesjonalnej pomocy. Jeżeli natomiast przygotowania do pierwszego tańca wypadną Wam z głowy – nie panikujcie, mamy na to sposoby!

Polecane produkty

Zobacz

inne kursy tańca