Buty weselne a pierwszy taniec – o czym pamiętać?

Ceremonia weselna wymaga odpowiedniego przygotowania – od sukni ślubnej czy garnituru aż po układ pierwszego tańca. Tym co łączy wszystkie te zagadnienia, jest natomiast obuwie. O ile kwestia wyboru stroju zazwyczaj traktowana jest priorytetowo, o tyle buty nadal zbyt często postrzegane są wyłącznie jako dodatek. Tymczasem to właśnie one odgrywają kluczową rolę podczas jednego z najważniejszych momentów wesela – pierwszego tańca. Dlatego też chcemy podkreślić, jak ważny jest wybór odpowiednich butów zarówno dla Pani, jak i Pana Młodego.

Wygoda i styl – jak je połączyć?

Najważniejszym aspektem jest znalezienie równowagi pomiędzy wygodą i stylem wybranego obuwia. Buty muszą świetnie komponować się z całą stylizacją, ale równie ważne jest, aby zapewniały Wam komfort w trakcie długiego i intensywnego wieczoru weselnego. Panie często wybierają buty na wysokim obcasie, które świetnie wyglądają, ale mogą szybko męczyć stopy. Dlatego warto zwrócić uwagę na nieco niższe, ale równie eleganckie modele, które dodatkowo posiadają wewnątrz miękką wkładkę. Panowie z kolei powinni pomyśleć o butach z elastyczną podeszwą o odpowiedniej szerokości.

Budowa butów i obcasy

Wybierając buty, zwróćcie uwagę na ich budowę. Wspominaliśmy już o wysokości obcasów, ale wiąże się z nimi jeszcze jeden aspekt – stabilność. Dla pań kluczowe jest, aby buty zapewniały im pewne podparcie przez cały wieczór i w trakcie tańca. Wysokość i szerokość obcasa zależy od indywidualnych preferencji oraz umiejętności tanecznych, ale generalnie przyjmuje się, że warto celować w modele o wysokości ok. 5 cm. Dla panów dobrą opcją są buty z niewysoką podeszwą dobrze rozkładającą ciężar i amortyzującą stopę.

Zwróć uwagę na podeszwę… i podłogę

Tym, o czym zdaje się często zapominają Pary Młode, jest fakt, że tańczyć będą na konkretnym typie podłogi w sali weselnej. Zdecydowaną przewagę w wyborze obuwia daje więc możliwość sprawdzenia jej wcześniej. Jeżeli macie już wstępnie wybrane buty ślubne, obowiązkowo zróbcie próbę generalną na sali weselnej. Będziecie mogli określić, czy podłoga nie jest zbyt tępa lub zbyt śliska. Jeżeli okaże się zbyt tępa spróbujcie nałożyć na podeszwy odrobinę talku. Jeżeli z kolei zbyt śliska – polecamy wykorzystać silikonowe nakładki na obcas do butów tanecznych. Zazwyczaj dla wszystkich rodzajów parkietu sprawdzi się obuwie taneczne z zamszową podeszwą. Dzięki wcześniejszemu dobraniu właściwych butów do podłoża, będziecie więc mieli pewność, że w tej wyjątkowej chwili nic Was nie zaskoczy i ze spokojem odtańczycie wyćwiczoną już choreografię.

Zacznij nosić buty weselne wcześniej

Nowe buty, zwłaszcza eleganckie modele, mogą być na początku dosyć sztywne. To natomiast nie tylko powoduje dyskomfort w trakcie noszenia, ale może znacząco wpływać na Waszą możliwość swobodnego tańca, a w konsekwencji doprowadzić nie tylko do drobnych potknięć, ale także trudnych do wygojenia otarć. Dlatego ważne jest, abyście wcześniej rozchodzili buty. 

Najlepiej zacznijcie na kilka tygodni przed weselem. Nie musicie wkładać ich od razu na kilka godzin. O wiele lepszym pomysłem są częstsze, ale krótkie sesje pozwalające na oswojenie się z butami i umożliwiające ich odpowiednie dopasowanie się do stopy. Oczywiście są też sposoby dla zapominalskich, takie jak znany patent ze skarpetą i suszarką, ale pamiętajcie, że takie zabiegi mogą doprowadzić do zniszczenia obuwia.

Próby tańca w butach weselnych

Tym, co sami chętnie polecilibyśmy Młodym Parom, jest co najmniej kilkukrotne przeprowadzenie prób pierwszego tańca w butach weselnych. Pozwoli to nie tylko przyzwyczaić się do nich, ale również sprawdzić, czy są one faktycznie wygodne i funkcjonalne na parkiecie. Dzięki temu w wielkim dniu nie będziecie się martwić tym, czy wybrane obuwie okaże się za sztywne lub nieodpowiednie do konkretnej choreografii. Dodatkowo warto też przymierzyć swoje weselne stylizacje i w takim komplecie odtańczyć próbnie cały układ. Panna Młoda może założyć długi szlafrok na suknię lub owinąć ją prześcieradłem, by przyszły małżonek jej nie zobaczył. Podczas prób czasami okazuje się, że dane buty nie będą się dobrze spisywały z konkretną długością sukni. Jeśli na tym etapie coś będzie nie w porządku, zawsze macie jeszcze czas, żeby dokonać odpowiednich korekt.

Niestandardowy wybór modelu buta

Musimy także wspomnieć o kwestii wyboru mniej standardowych modeli butów. Coraz częściej spotykamy się z sytuacjami, kiedy Młodzi zamiast tradycyjnego eleganckiego obuwia wybierają bardziej sportowe modele. Trampki nie budzą już zdziwienia na weselach. Należy też przyznać, że takie buty zapewniają dosyć wysoki komfort dla osób, które nie mają zbyt dużego doświadczenia w tańcu, nie są też przyzwyczajone do noszenia sztywniejszego obuwia i obcasów. Musicie jednak pamiętać o tym, aby w ich wypadku zakupić bardzo dobre jakościowo modele i koniecznie przetestować je wcześniej na sali weselnej. Niestety tego typu obuwie często występuje z podeszwami z materiałów sprzyjających ślizganiu się lub wręcz przeciwnie – silikonowa podeszwa uniemożliwia płynne wykonywanie obrotów.

Podsumowując…

Wybór butów weselnych nie jest łatwą sprawą, ale zdecydowanie jedną z najważniejszych w kwestii przygotowań do pierwszego tańca. Odpowiednio dobrana para butów może znacznie podnieść komfort w trakcie zabawy weselnej i zredukować stres podczas wykonywania układu tanecznego. Dlatego warto poświęcić na ich wybór odpowiednio dużo czasu i uwagi na dłuższy czas przed weselem, aby cieszyć się pierwszym tańcem bez niespodzianek.

Polecane produkty

Zobacz

inne kursy tańca