Walc na wesele – klasyka kontra nowoczesność
Pierwszy taniec to jeden z ważniejszych, a na pewno najbardziej efektownych momentów uroczystości weselnej. Przygotowując się do niego, większość par skupia się na utworze, który wpadł im w ucho oraz na choreografii. Chcą, aby była widowiskowa, romantyczna, wzruszająca do łez.
Znaczniej rzadziej zastanawiają się nad danym stylem tanecznym. Dlatego dziś opowiemy o dwóch klasykach: walcu wiedeńskim oraz walcu angielskim. Jeśli zastanawiacie się, jaki walc na wesele wybrać, koniecznie przeczytajcie poniższy artykuł.
Walc na wesele – który wybrać?
Walc angielski pełen jest delikatnych, lekko falujących ruchów, dzięki któremu możemy uzyskać przepiękny, subtelny efekt opadania i wznoszenia. Jest to styl powolny i stosunkowo łatwy do opanowania, dlatego często poleca się go osobom, które niezbyt pewnie czują się na parkiecie. Zalecany jest również w przypadkach, gdy suknia ślubna Panny Młodej ogranicza w jakikolwiek sposób jej ruchy.
Z drugiej strony mamy walc wiedeński: nieco bardziej dynamiczny, energiczny, efektowny. Co oznacza, że dzięki choreografii opartej właśnie na nim możemy dać niebywałe widowisko. O ile w przypadku tańca angielskiego mamy do czynienia z charakterystycznym wznoszeniem się i opadaniem, tak w walcu wiedeńskim chodzi przede wszystkim o wirowanie w tańcu.
Choreografie, które znajdziecie na naszej stronie, mogą być całkowicie oparte na tańcu wiedeńskim/angielskim lub też zawierać elementy tych stylów, które połączono np. z tańcem użytkowym.
Walc wiedeński – pierwszy taniec dla fanów klasyki
Stylem bardzo chętnie wybieranym przez pary młode jest walc wiedeński. Dlaczego? Ponieważ chcą, aby ich występ był powalający i stanowił niezapomnianą pamiątkę do końca życia. Dlatego poświęcają swój czas i mnóstwo energii, by przygotować się do pierwszego tańca. Nie znaczy to jednak, że walc wiedeński jest skomplikowany – wręcz przeciwnie. Krok podstawowy jest bardzo prosty do opanowania.
A taki piorunujący efekt można uzyskać właśnie dzięki oparciu choreografii na walcu wiedeńskim. Jeśli Was przekonaliśmy, sprawdźcie poniżej, jakie choreografie przygotowane przez Dance From Home zostały oparte właśnie na nim.
Walc wiedeński na pierwszy taniec – jakie utwory warto wziąć pod uwagę?
- Gramophone Waltz (Eugen Doga) – to utwór mołdawskiego kompozytora, do którego zatańczono po raz pierwszy w 1932 roku. Przygotowaliśmy do niego efektowny układ, obok którego nie można przejść obojętnie.
- Walc z Nocy i Dni – pierwszy taniec w rytm muzyki z jednego z najbardziej znanych polskich filmów? Jego fani koniecznie muszą zapoznać się z naszą choreografią: prostą do opanowania, ale jednocześnie wyrafinowaną i subtelną. Walc Noce i Dnie autorstwa polskiego kompozytora – Waldemara Kazaneckiego – to absolutny klasyk.
- Walc Szostakiewicza – pierwszy taniec w rytmach klasycznych to Wasze marzenie? Ten utwór – znany również pod nazwą Waltz No. 2 – to idealny wybór nie tylko dla fanów ponadczasowych melodii.
Mimo że wśród wiedeńskich choreografii mamy same klasyki, nie oznacza to oczywiście, że nie przygotowaliśmy dla Was żadnych układów bazujących na nowocześniejszych kawałkach. Wręcz przeciwnie. Jeśli zależy Wam na czymś nieco bardziej współczesnym, swój pierwszy taniec możecie zatańczyć do poniższych utworów:
- A Thousand Years – Christina Perri
- Willow – Jasmine Thompson
- You Are The Reason – Calum Scott
- Perfect – Ed Sheeran
- I Have Nothing – Whitney Houston
a do polskich popularnych propozycji zalicza się:
Walc angielski pierwszy taniec – dla par młodych stawiających na wolniejszą choreografię
Po klasycznej, wiedeńskiej części, czas na utwory z XXI wieku, do których przygotowano choreografie na podstawie walca angielskiego. Oto kilka z nich:
A jeśli macie ochotę na coś nieco starszego, ale z charakterystycznym rytmem walca angielskiego to polecamy:
- Oczarowanie – Zbigniew Wodecki
- Can You Feel The Love Tonight – Elton John (Król Lew)
- Dumka Na Dwa Serca – Edyta Górniak i Mietek Szcześniak
Choreografia oparta na walcu angielskim jest spokojniejsza i w łatwy sposób można uzyskać efekt płynięcia po parkiecie. Kroki są proste do opanowania i zdecydowanie wolniejsze od walca wiedeńskiego.
Marzy Wam się efektowny pierwszy taniec? Walc na wesele – zarówno wiedeński, jak i angielski – z pewnością będzie świetnym wyborem, dzięki któremu wzbudzicie zachwyt gości.
Chcecie zobaczyć wszystkie nasze choreografie oparte na danym stylu tanecznym? Wystarczy, że klikniecie tutaj, a następnie zaznaczycie odpowiedni kwadracik przy walcu angielskim, wiedeńskim, zouku brazylijskim lub tańcu użytkowym. Wszystkie nasze choreografie powstały z myślą o początkujących tancerzach. Są efektowne, ale i proste do opanowania, a w kursie tańca online wytłumaczymy Wam wszystko krok po kroku.
Do zobaczenia na parkiecie!
Ania i Mateusz